Moi drodzy!


W zeszłym tygodniu poruszyliśmy aspekty psychologiczne, które trzymają nas w miejscu – dzisiaj z kolei chciałbym poruszyć kwestię aspektów fizjologicznych i fizycznych. Chodzi tutaj przede wszystkim o nasze ciała oraz samopoczucie, wynikające z tego jak wygląda nasza dbałość o ogólnie pojęte zdrowie – wszak w zdrowym ciele, zdrowy duch! Z mojego doświadczenia wynika, że najważniejszą kwestią w możliwości pójścia naprzód jest odpowiedni poziom energii organizmu – im więcej masz energii, tym więcej masz siły do działania! Istnieje kilka sposobów na uzyskanie większych pokładów energii, które wymienię w tym artykule! Zaznaczam tutaj, że nie jestem żadnym specjalistą w dziedzinie fizjologii człowieka, czy żywienia – opisuje tutaj moje doświadczenie życiowe!
Tak więc – startujemy!

1. Nieodpowiednia ilość snu

Oj tak – to jest rzecz, która ma przeogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdolność do działania! Wszak człowiek nie wyspany = człowiek zmęczony. Człowiek zmęczony to człowiek bez życiodajnej energii, która może go pchać naprzód, a której deficyty stara się nadrobić w ciągu dnia poprzez drzemki. A te drzemki zabierają nam niezbędny czas do robienia rzeczy, które sprawią, że nasze życie wskoczy na wyższy poziom. Człowiek zmęczony to często również człowiek zły, rozkojarzony, sfrustrowany i niecierpliwy – cierpią na tym również nasze relacje. Zaprawdę powiadam wam – warto zwrócić uwagę na tą jakże prozaiczną – ale równocześnie jakże ważną rzecz – jaką jest sen! Dorosły człowiek powinien spać minimum 7-8 godzin, czy tak rzeczywiście jest w naszym życiu? Warto na to zwrócić uwagę, bo często wystarczy zmienić jedną drobną rzecz (np. zacząć chodzić wcześniej spać) aby nasze życie zyskało więcej jakości!

2. Aktywność fizyczna

Kolejna ważna – rzec by się chciało – prozaiczna rzecz, która dla wielu nie jest wcale tak oczywista. Tak – aktywność fizyczna – wszelkiego rodzaju – powoduje wydzielanie endorfin, które są katalizatorem pozytywnej energii w naszym życiu. Poprzez aktywność fizyczną rozumiem nie tylko uprawianie sportów, ale również spacer, jazdę na rowerze, jogging, pracę w ogrodzie, czy zabawę z dziećmi. Tak jest – to jest kolejny klucz do zyskania pokładów dodatkowej energii! Myślę, że warto poświęcić chociaż godzinę dziennie na aktywność fizyczną, która wpłynie pozytywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na nasze ciało!

3. Nieodpowiednie odżywianie

Ważną kwestią, która wpływa na poziom naszej energii jest sposób w jaki się odżywiamy. Tak – regularne posiłki w ciągu dnia (optymalnie 5 posiłków dziennie co ok 3 godziny w umiarkowanych ilościach) oraz urozmaicona dieta, bogata w warzywa i owoce może znacząco wpłynąć na funkcjonowanie naszych organizmów. Rozłożenie posiłków na mniejsze, ale regularne porcje powoduje lepsze funkcjonowanie procesów trawiennych i mniejszy wydatek energetyczny. Ciało lepiej przyswaja substancje odżywcze przez co całościowo może lepiej funkcjonować! Tak więc zdecydowanie warto poświęcić czas i przygotować sobie odpowiednią ilość posiłków na każdy dzień – zdecydowanie może to odmienić jakość naszego życia, gdyż ciało zyska dodatkowy zastrzyk energii!

Podsumowując:

Kluczem do ruszenia naprzód w naszym życiu jest odpowiednia ilość energii jaką posiadamy w naszym ciele. Energię możemy zyskiwać na różne sposoby – zarówno poprzez pracę nad aspektami psychologicznymi jak i fizjologicznymi. Im więcej mamy energii – tym łatwiejsze przejście na wyższy poziom naszego życia! Tak więc ten, kto mówi, że inwestycja w samego siebie to najlepsza inwestycja – mówi prawdę! Czasami wystarczy naprawdę niewielka zmiana, aby zapoczątkować coś zupełnie nowego. Warto sobie rozplanować zmianę na małe – będące w naszym zasięgu – kroki. I powoli – ale do przodu – zacząć wprowadzać nasze życie na wyższy poziom, ale szczegółowo o tym opowiem w kolejnych odcinkach bloga!

W tych dwóch częściach opisałem zmiany, które są niezbędne do rozpoczęcia procesu przemiany życia na lepsze, w następnych odcinkach opiszę zaś proces planowania długofalowej zmiany, która sprawi, że ruszymy naprzód z miejsca!


Do zobaczenia!


Marcin

Foto Tworek Fotograficy

Poczytaj jeszcze: